Natiahnutý sval: príčiny, príznaky a liečba

Už ste to niekedy trochu prehnali s pohybom a vyslúžili ste si natiahnutý sval? Tento článok vám poskytne informácie o tom, čo znamená natiahnutý sval, ako a prečo vzniká, ako ho diagnostikovať a aké sú najlepšie metódy liečby a prevencie.
 

Obsah

 1. Definícia natiahnutých svalov
 2. Príčiny natiahnutého svalu
 3. Príznaky natiahnutého svalu
 4. Prvá pomoc a diagnostika
 5. Liečba natiahnutého svalu
 6. Prevencia natiahnutého svalu
 7. Záver
 8. Zdroje
pilulka
pilulka

Definícia natiahnutého svalu

Pojem natiahnutý sval označuje stav, pri ktorom dochádza k nadmernému natiahnutiu alebo napnutiu svalového tkaniva, čo má zvyčajne za následok bolesť a obmedzenie pohybu. K tomuto poškodeniu často dochádza počas fyzickej aktivity, keď svaly nie sú dostatočne zahriate alebo sú nadmerne natiahnuté nad rámec svojich normálnych možností.

Treba však poznamenať, že pojem „natiahnutý sval“ v odbornej terminológii neexistuje. Svalové vlákna sa pri práci bežne naťahujú, aj keď nie sú nijako poškodené. Preto je správny termín vždy buď svalový kŕč alebo prerušenie (natrhnutie, roztrhnutie) svalu.

Príčiny natiahnutého svalu

Príčiny natiahnutia svalu sú rôzne. Spravidla sú to:
 

 • nedostatočné zahriatie pred cvičením
 • náhle pohyby alebo prudké zmeny smeru počas športovej aktivity
 • nedostatočná flexibilita a pohyblivosť
 • nadmerná záťaž
 • chronické nadmerné používanie, opakované pohyby
 • svalová únava

Príznaky natiahnutého svalu

Typické príznaky natiahnutého svalu sú bolesť svalu, opuchnutie, strata svalovej sily a obmedzená schopnosť pohybovať postihnutou oblasťou.

Bolesť sa môže objaviť okamžite po zranení alebo sa môže rozvíjať postupne. V niektorých prípadoch je postihnutá oblasť citlivá na dotyk alebo sa na nej vytvorí modrina v dôsledku krvácania do svalového tkaniva.

Prvá pomoc a diagnostika

Pri natiahnutí svalu je dobré vykonať okamžité kroky na minimalizovanie bolesti a zápalu a na urýchlenie procesu hojenia.

Používanie chladu

Priloženie ľadového obkladu na postihnuté miesto. Najnovšie výskumy ukazujú, že pre správne hojenie je vhodné aplikovať ľad len bezprostredne po poranení na zmiernenie bolesti, potom by mohol spomaliť proces hojenia.

Obmedzenie pohybu

Obmedzenie záťaže a pohybu poškodeného svalu. Postupné zaťažovanie namáhanej oblasti podľa dohody s rehabilitačným lekárom.

Kompresie

Zmiernenie opuchu stiahnutím elastickým obväzom alebo použitím kineziotejpu.

Elevácia

Pokiaľ je to možné, udržiavajte postihnuté miesto vo vyvýšenej polohe, aby ste zabránili vzniku opuchu.

Liečba natiahnutého svalu

Liečba natiahnutého svalu zahŕňa rôzne metódy a techniky. Základom je odpočinok, dôležitý pre regeneráciu svalových vlákien. Na dosiahnutie úľavy môžete siahnuť po liekoch proti bolesti, ale snažte sa vyhnúť protizápalovým, pretože môžu predĺžiť samotný proces hojenia.

Používa sa tiež fyziotera­pia. Tá zahŕňa mnoho možných metód, ako sú špeciálne cvičenia, ultrazvuk, rázová vlna, magnetoterapia, akupunktúra alebo elektroliečba. Odporúča sa na nič nečakať a natiahnutý sval čo najskôr ošetriť.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová hovorí:

„Natiahnuté svaly niekedy trápia každého z nás. Je potrebné nepokúšať sa dané obmedzenie rozbehať či rozchodiť, ako by mohlo niektoré napadnúť, a skôr rešpektovať signály tela. Koniec koncov, bolesť je akýmsi varovným signálom pred ďalším poškodením tkaniva. Odporúča sa dopriať si odpočinok, prvý deň alebo dva ľadovať danú oblasť a potom použiť krém alebo gél s obsahom analgetík alebo antiflogistík (lieky proti opuchu a zápalu) alebo prírodných látok, ako je kostival alebo arnika.
 

V závislosti od rozsahu poškodenia môže návrat k štandardnému pohybu trvať určitý čas, zvyčajne 2 týždne alebo dlhšie. Hojenie je proces a vyžaduje si čas. Môžete mu pomôcť napríklad návštevou fyzioterapeuta, ktorý vám ponúkne viacero alternatív.

Prevencia svalového napätia

Prevencia je najlepšou stratégiou, ako sa vyhnúť natiahnutiu svalov. nemožno podceňovať význam pravidelného cvičenia a udržiavania dobrej fyzickej kondície, pretože pomáha znižovať riziko svalových zranení.

Pri športovaní alebo náročnejšej fyzickej aktivite zvážte aj nasledujúce opatrenia:

 

 • Dôkladné zahriatie pred cvičením
 • Pravidelné naťahovanie a podpora flexibility
 • Správna technika činnosti
 • Rešpektovanie telesných limitov
 • Používanie fixného tejpovania (kineziotejpu) na posilnenie namáhaných oblastí pri chronických stavoch.
pilulka

Ako tejpovať

pilulka

Záver

Natiahnutý sval je bežné, ale nepríjemné zranenie, ktoré môže výrazne ovplyvniť vašu každodennú aktivitu a kvalitu života. Pochopenie jeho príčin a príznakov je nevyhnutné pre účinnú liečbu a rýchle zotavenie. Včasná prvá pomoc, správna liečba a rehabilitačné opatrenia sú kľúčom k obnoveniu plnej funkcie a sily svalu. Okrem toho pravidelná prevencia a starostlivosť o svaly vrátane správneho cvičebného režimu výrazne znižuje riziko opakovaných svalových poranení. Venujte pozornosť signálom svojho tela a aktívne sa starajte o svoje svaly, aby ste si zabezpečili celkové zdravie a schopnosť pohybovať sa bez bolesti.

Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza odborné lekárske poradenstvo. Konkrétne odporúčania vždy konzultujte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

Zdroje

https://www.he­alth.harvard.e­du/a_to_z/mus­cle-strain-a-to-z

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC3899­907/

https://journal­s.lww.com/jaa­os/fulltext/1999/07000­/muscle_strain_in­jury__diagnosis_an­d_treatment.6­.aspx

https://fyzio­klinika.cz/po­radna/clanky-o-zdravi/494-natazeni-natrzeni-pretrzeni-svalu

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.